GENEL BİLGİ

Kıbrıs   Akdeniz`in 3.büyük adasıdır. Kıbrıs adası 30.33 ve 35.41 eylemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasında Akdeniz`in doğusunda yer alır. En yakın komşuları, 70 km kuzeyde Türkiye, 100km doğuda Suriye, 170km Güneydoğuda Lübnan ve İsrail, 370 km güneyde Mısır ve 950 kuzeybatıda Yunanistan`dır. KKTC adanın kuzeyinde 3.355 kilometrekarelik bir alanı vardır. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı KKTC`de bulunur.

Kuzey Kıbrıs’da Akdeniz iklimi görülür. Yazları uzun ve kurak, kışları kısa ve yağmurludur. Yıllık ortalama sıcaklık 19ºC’dir (66ºF). Yaz ortası sıcaklık 40ºC (105ºF) civarındadır ve Akdeniz’deki en sıcak deniz olarak ortalama 21ºC’dir (75 Fº).

Kuzey Kıbrıs`ta maki bitki örtüsü görülür.  Genelde 1-2 metre boyunda ufak çalılardan oluşur.
 
Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz Akdeniz iklimi doğal zenginliğin oluşmasında büyük bir etken olmuştur. En yaygın orman tipi ağaç türleri çam, servi, meşe ve sonradan adada yetiştirilen okaliptüstür. Kuzey Kıbrıs’ta 150’ye yakın değişik türde doğal olarak yetişen tahmini 1900 çeşit çiçekli bitki bulunmaktadır. Dünyada bilinen orkide türlerinden 30’u sadece Kuzey Kıbrıs’ta yaşamaktadır.Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ve yalnız Kuzey Kıbrıs’ta yetişen 19 bitki türü bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs gerek adada yaşayan, gerekse kıtalar arasında göç eden hayvanları barındırması nedeniyle zengin hayvan türüne sahip bir ülkedir. Kuzey Kıbrıs coğrafik konumu nedeniyle Afrika ve Doğu Avrupa arasında kuşların konaklama ve yumurtlama merkezidir. Adada bulunan 350 türden 7 türü endemiktir. Ayrıca 26 farklı çeşit sürüngen ve amfibyum da yaşamaktadır.Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz sahilleri ayrıca Akdeniz'de nesli tükenmekte olan caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbağaları için uygun yumurtlama merkezleridir.Karpaz Milli Parkı’nda 250 civarında özgürce yaşayan yabani eşek bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan laik bir Cumhuriyettir. Egemenlik, kayıtsız şartsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlarından oluşan halkındır. Halkın hiçbir zümresi, kesimi ve kişisi, egemenliği kendine mal edemez. Hiçbir organ, makam veya merci, kaynağını bu Anayasa'dan almayan bir yetki kullanamaz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet`i yönetim olarak beş ilçeye ayrılır. Bunlar başkent Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Yeni İskele`dir.

Resmi Dil Türkçe`dir bunun yanında turistik bir yer olduğundan  İngilizce`de çok fazla kullanılır.

KKTC bayrağı (150’ye 100 cm) zemini beyaz, ortasında kırmızı ayyıldız ve üst ve alt kısmında 2 kırmızı çizgi vardır.