Kültür

Kıbrıs Türk gelenek,görenek ve adetleri özellikle köy kısımlarında düğün,sünnet törenleri ve bayramlarda öne çıkmakta ve her zaman yaşatılamaya çalışılmaktadır. Ayrıca bazı adetler tüm Kıbrıs insanları tarafından misafirlerini bile ağırlarken devam ettirilmektedir. Kıbrıs Kültürünü yaşatmak amacıyla bazı dernekler ülkede bulunmakta ve genç nesile bu kültürü öğretmek amacıyla kurslar düzenlemektedir. Özellikle bilinen Türk misafirperverliği “ağırlama kültürüne” verilen önemdendir.

Ağırlama Kültürü

Misafirler ağırlanırken öncelikle yaşlılar ağırlanması adettendir. Öncelikle kahve ile ağırlama yapılır bunun yanında gül,harup şerbeti yanında macun ikram edilir. Özellikle ceviz, karpuz, turunç, bergamut,hurma,incir,patlıcan macunları en ünlü macunlardandır.

Halk Dansları

Özellikle kına geceleri,düğün, sünnet törenleri gibi özel eğlencelerde halk dansları oynanır. Bu oyunlar karşılamalar, mendil oyunları, zeybeklerdir.

El Sanatları

Yemeni oyaları: Geçmişte Kıbrıslı kadınlarda yemeni kullanımı çok yaygındı. Bu yüzden bu yemenilerin kenarları mutlaka oyalarla süslenmişti ve kadınların en büyük aksesuarıydı.

Lefkara işi: En önemli el sanatlarından biride Lefkara işidir. Keten üstüne ve iğne işi Lefkara diye iki çeşit Lefkara işi örnekleri vardır.

İpek işi: İpek kozalaklarından yapılan bir işleme türüdür.

Bitkisel örücülük: Bazı bitkilerin saplarından yapılan bir tür örgü işidir bu yöntemle özellikle sestalar sandalyeler ve bunun gibi farklı işler yapılmaktaydı.


Özellikle tekrardan hayata döndürülen Büyük Han`da Kıbrıs Kültürüyle ilgili dükkanlar bulunmaktadır bu sayede orda yapılan işlerle ilgili bilgi alırken yapılan ürünlerden satın almakta mümkündür.

Büyük Han

Kültür Dairesi

Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi