TURİZM

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük gelirlerinden biri turizmdir.

Ülkede iklim her mevsim tatil yapmaya uygundur. Yağışlar Aralık ve Ocak aylarında yoğunlaşıp ortalama deniz sıcaklığı altı ayı aşkın bir süre 20 ºC dir. KKTC adanın en güzel sahillerine sahiptir.. Ülkede birçok arkeolojik kalıntıları ziyaret edebilirsiniz. Ülkede birçok kale,manastır,klise,cami ve hanlar mevcuttur

Kuzey Kıbrıs bahar aylarında saran yabani çiçekleriyle ve havayı dolduran portakal, limon ve greyfurt çiçeği kokularıyla ünlüdür.

Kuzey Kıbrıs sahilleri yüzmek için Akdeniz'in elverişli ve güvenli, mekânlarındandır. Çoğu tatil tesislerinin modern yüzme havuzları yanında, doğu Akdeniz'in serin suları için güzel sahilleri bulunur. Tatil köyleri genelde kuzeyde tarihî Girne kalesi ya da doğuda Gazi Mağusa yakınlarında kurulmuştur. Tarihî kaleleri ve yapılarıyla ünlü Girne bölgesinin verimli, dar kuzey sahil şeridi arkasında Beşparmak dağları uzanmaktadır.

İçerilerde, kayalık Girne bölgesi ve Beşparmak Dağları gerisinde, geniş verimli Mesarya ovası, Ercan Havaalanı ve ülkenin başkenti Lefkoşa bulunmaktadır. Doğu sahili boyunca tarihî, gelişmiş Gazi Mağusa kenti ve onun yanında Salamis harabeleri uzanır.

Egzotik Kıbrıs mutfağı, kendi tarihî ve deniz kültürünü yansıtması yanında, doğu ve batı kültürünün de ortak bir sentezidir.

Turistik Yerler

Lefkoşa tıpkı Gazi Mağusa gibi eski bir yerleşim yeridir. Eski şehrin etrafı 5.5 km uzunluğunda şehir duvarı ile çevrilidir ve bu duvar hâlâ sağlamdır. Girişteki kapı Osmanlılar tarafından yapılmıştır.

Beşparmak Dağları'nın şehri koruduğu kuzeydoğuda, deniz seviyesinde 700 metre yüksekliğindeki dağlar Araplar ile yapılan bir savaşta ölen Bizans kahramanı Digenis'in korunma yeri olmuştur.

En önemli sahillerden biri de Akdeniz kıyısındaki Dipkarpaz'dır. Yarımada şeklinde olan Dipkarpaz aynı zamanda yeşil kaplumbağaların yumurtlama mekânıdır. Burada özel alanlar vardır ve giriş çıkış yasaktır.

Girne yakınlarında Bellapais manastırı vardır.

Tarihi Mekanlar

Lefkoşa


Büyük Han
Mevlevi Tekke Müzesi
Selimiye Cami
Derviş Paşa Konağı
Girne Kapısı
Arasta Sokak
Venedik Sütunu

Girne

Girne Kalesi
Bellapais Manastırı
St.Hilarion Kalesi
Buffavento Kalesi
İkon Müzesi

Gazi Mağusa

Salamis Harabeleri
Lala Mustafa Paşa Camii
Othello Kulesi
St. Barnabas Manastırı
Namık Kemal Zindanı
Kertikli Hamamı
Kral Mezarları

İskele

Apostolos Andreas Manastırı
Kantara Kalesi
İskele ikon müzesi
Kral Mezarları

Güzelyurt

Vuni Kalesi
Güzelyurt Müzesi
Soli Harabeleri
St. Mamas Manastırı