e-Devlet Kapısı

Şifrenizin ve Kişisel Bilgilerinizin Güvenliği İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

e-Devlet Kapısı tek noktadan pek çok kamu hizmetine kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Kişisel bilgilerinize kolayca erişmenize, çeşitli başvuru ve işlem olanaklarından faydalanmanıza imkan veren e-Devlet Kapısı'nı kullanırken lütfen bu sayfada bulunan öneri ve uyarıları dikkate alınız.


e-Devlet Şifresi ile ilgili hatırlatma...

e-Devlet Şifresinin kullanımı ile ilgili pek çok hatalı bilgi, çeşitli ortamlarda yayılmaktadır. Bu sebeple, öncelikle e-Devlet Şifresi'nin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yapılması gerekenlerle ilgili sizlere kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz...

e-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için Merkez müdürlüklerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemini Şifremi Unuttum sayfamızı ziyaret ederek veya e-İmza  seçeneği ile sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.
e-Devlet Şifreniz asla iptal olmaz. Şifrenizin talebiniz ve bilginiz olmaksızın herhangi bir nedenle iptal edilmesi ya da kullanıma kapatılması söz konusu değildir. Şifrenizi hiç kullanmadan ya da değiştirerek kullanmaya başladıktan sonra sisteme 1 ay, 2 ay, 3 ay, 1 yıl ya da daha uzun sürelerde hiç giriş yapmamış olsanız bile, şifrenizin geçersiz olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.
Kişisel bilgilerinizin güvenliği için, sistem 3 ayda bir şifre değişikliği yapılması uyarısında bulunur. Ancak bu durumda bile isterseniz şifrenizi değiştirmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.
e-Devlet Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. Kredi başvurusu, işe giriş v.b. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir. e-Devlet Kapısı çalışanları da dahil olmak üzere hiç kimse sizden kişisel bilgi istemez, şifrenizi sormaz. Sizden kişisel bilgilerinizi veya e-Devlet Şifrenizi telefon, e-posta vb. yollar ile isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz, bilgilerinizi vermeyiniz.

Şifre güvenliği için dikkat edilmesi gereken hususlar

e-Devlet Kapısı, Adli Sicil Belgesi’nin elektronik ortamda güvenli bir şekilde temin edilebildiği, askerlik durum belgesi, öğrenci belgesi gibi belgelerin kurumlara gitmek gerekmeden e-Devlet Kapısı üzerinden barkodlu olarak alınabildiği, vergi borcunun sorgulanabildiği, sosyal güvenlik bilgilerine, tapu bilgilerine, yerel yönetimlerce sunulan hizmetlere ve kişiye özel pek çok bilgiye erişilebilen güvenli bir ortamdır.

Bu nedenle e-Devlet Kapısı hizmet sunumunda yüksek güvenlik önlemleri alınmakta ve uygulanmaktadır. Bu bilgi ve hizmetlere erişim için belli sisteme giriş araçları(şifre, elektronik imza, kimlik kartı) kullanılmaktadır. e-Devlet Kapısına giriş için en çok tercih edilen araç e-Devlet Kapısı şifresidir. Kişisel bilgilerin başkalarının eline geçme ve maddi-manevi zarara uğrama riski nedeniyle şifre güvenliği büyük bir öneme sahiptir.

  • Şahsen başvuruyla ve yüz yüze kimlik doğrulamasıyla teslim edilen zarfta bulunan şifre, sisteme ilk girişte kendi belirleyeceğiniz bir şifre ile değiştirilir.
  • Şifreyi ilgili sayfada belirtilen güçlü şifre oluşturma kriterlerine uygun bir şifre olarak belirleyin, sonrasında ise kimseyle paylaşmayın.
  • e-Devlet Kapısı çalışanları sizi arayarak şifrenizi sormaz, bu nedenle kendisini e-Devlet Kapısı çalışanı olarak tanıtan kişilere itibar etmeyin, banka çalışanları, kamu görevlileri vb. ile kesinlikle şifrenizi paylaşmayın.
  • Sizden e-Devlet Kapısı şifrenizi isteyenleri savcılıklara bildirin.
  • e-Devlet Kapısı’nın www.edevlet.gov.ct.tr dışında bir adresi bulunmamaktadır. Şifrenizi bu adres dışında başka bir adreste kesinlikle kullanmayın.

Genel Önlemler

e-Devlet Kapısı çalışanları hiçbir zaman size şifrenizi sormayacaktır. Tarayıcı uygulaması (Internet Explorer, Firefox, Safari ve benzeri uygulamaların) şifre kaydetme opsiyonlarını kapalı tutunuz. Ayrıca hiçbir zaman kişisel bilgileriniz veya şifreniz e-posta yolu ile sizlere sorulmayacaktır. Unutmayınız ki zararlı uygulamaların ve virüslerin büyük çoğunluğu e-posta yolu ile yayılmaktadır. Bu sebeple göndericisini tanımadığınız veya şüpheli e-postaları okumadan siliniz.

Sisteme erişim için her zaman tarayıcınızın adres çubuğuna kendiniz www.edevlet.gov.ct.tr adresini giriniz. Yönlendirme ile e-Devlet Kapısına ulaştığınızda adres çubuğu ve güvenlik sembollerini kontrol ediniz.


Güvenlik Sertifikası

e-Devlet Kapısı sistemi, güvenlik amaçlı olarak elektronik sertifika kullanmaktadır. Erişiminizin güvenli olup olmadığını adres çubuğunda yer alan adresin “http” değil “https” ile başlamasından ve tarayıcı uygulamasındaki kilit resminden anlayabilirsiniz.

Elektronik sertifikanın geçerli ve doğru sertifika olduğunu kontrol etmeniz güvenlik açısından önem taşımaktadır. Kullandığınız tarayıcı uygulamasında yer alan kilit sembollerini kullanarak eriştiğiniz sitenin gerçekliğine yönelik sertifika kontrolü yapabilirsiniz.


Kişisel Bilgiler

Kişisel bilgilerinizin gizliliği, aldığınız hizmetlerde güvenliğinizin sağlanması açısından önemlidir. Kimliğinizin teyidi amacı ile kullanılan özel bilgilerinizi hem internette hem de gerçek hayatta gizli tutun. Doğum Tarihi, K.K.T.C. Kimlik Numarası gibi bilgileriniz talep edildiği durumlarda talep eden kişi veya kurumun bu bilgileri hangi amaç ile istediğini teyit ediniz.

Şifrenizin tahmin edilmesinin önüne geçmek için basit ve tahmin edilebilir şifreler kullanmayın. Şifrenizin başkalarınca kolaylıkla tahmin edebileceği bilgilerden oluşmamasına dikkat ediniz. Hobileriniz, doğum yeriniz veya tarihiniz, K.K.T.C. Kimlik Numaranız ve benzeri veriler ile asla şifre oluşturmayınız. Şifrenizin içerisinde büyük ve küçük harflerin karışık olması, içerisinde rakamlar içermesi gibi önlemler alınması şifre güvenliğini artırmak için önerilmektedir.

Şifrenizin veya diğer kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesinden korunmak için yalnızca güvendiğiniz bilgisayarları kullanınız. Ortak kullanım alanlarındaki veya halka açık kullanımdaki bilgisayarlar kişisel bilgilerinizi çalmaya yönelik programlar içerme riski taşımaktadır.

Kişisel bilgisayarınızı virüslere ve benzeri programlara karşı koruyunuz. Virüs koruma programları ile düzenli olarak bilgisayarınızı tarayınız. Virüs koruma programınızı düzenli olarak güncelleyiniz.

Bu sayfa en son tarihinde güncellenmiştir.